top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

500.000 predplatiteľov na Voyo?

Glosa | Koncom februára 2023 sa Markíza nechala pochváliť vlastnou tlačovou správou, že videostreamovacia služba Voyo, pokorila 500 000 platiacich užívateľov. Vážne pekné číslo na česko-slovenské pomery. V správe je uvedené, že 500.000 užívateľov je reálne platiacich, nie sú v tejto množine zahrnutí ľudia, ktorí využívajú 7 dňovú skúšobnú verziu, alebo Voyo štart balík od Telekomu. 500.000 ľudí má podľa Markízy reálne platiť za službu Voyo.sk. Cieľom Voyo je 1 milión platiacich divákov v Čechách a na Slovensku.


„Prekročili sme ďalší významný míľnik - pol milióna predplatiteľov, z ktorého máme všetci obrovskú radosť. Voyo totiž považujeme za jeden z kľúčových projektov našej digitálnej transformácie a som veľmi rád, že sa mu darí,“ hovorí generálny riaditeľ skupiny Markíza Matthias Settele pre tvnoviny.sk.

Poznajúc česko-slovenské pomery však nastúpila skepsa. Všetci máme kamaráta, ktorý pri káve pýta heslo na Netflix. Na Voyo štandardne takáto požiadavka neodznie. Avšak, pochopiteľne nemôžeme vychádzať z takýchto mikro-skúseností a premietnuť ich na česko-slovenské pomery.


Avšak. Ako zákazník Telekomu a to napriek tomu, že mám vypnuté marketingové správy som niekoľkokrát pred Vianocami obdržal SMS o možnosti aktivácie Voyo štart. Litera zákona nebola porušená. Od Telekomu sa SMS tvárila ako darček a tak si Telekom takéto rozposlanie správ mohol dovoliť. SMS správy sa opakovali niekoľkokrát za sebou a pokračovali aj v roku 2023. (Telekom má podľa správy z roku 2022 až 2,36 milióna mobilných klientov a 670 klientov s televíziou).

Odpromovanie služby v sieti Telekom pre jeho zákazníkov, môže mať veľmi silný efekt. Zrejme by si takéto promo želali mnohé firmy na Slovensku. Ďalšia osobná skúsenosť s Voyom je tá, že zrušenie konta Voyo nejde úplne jednoducho. S podporou služby je potrebné vymeniť si niekoľko e-mailov s tromi rôznymi ľuďmi, kým sa konto zruší. Na zrušenie konta Voyo (na začiatku roka 2023) nebol formulár, alebo možnosť strojového zrušenia konta. Musíte vyhľadať support a napísať žiadosť o zrušenie konta, pričom nasledujú odpovede od podpory, že nie je nutné si zrušiť konto v prípade, ak nechcete platiť za službu. To, že sa tieto správy zo strany podpory opakujú navodzuje dojem, že Markíza má záujem držať konto užívateľov hoci aj v prípade, ak neplatia, teda sú mŕtve.


Telekom začal promovať službu Voyo štart SMS-kami pred vianocami 2022. Vo februári 2023 ohlasuje 500.000 predplatiteľov

Práve z vyššie uvedených dôvodov, vlastných dojmov a poznajúc česko-slovenské pomery nastáva otázka, či je pol milióna platiacich užívateľov naozaj reálnych. Päťstotisíc vytvorých kont, nespochybniteľne, ale pol milióna pravidelne platiacich(!) užívateľov je otáznych. Najmä, keď si pozrieme napríklad Česko: Česi nie sú ochotní platiť ani len distribútorovi signálu, televíziu sledujú cez DVBT-T2. Je zadarmo, netreba platiť operátorovi za služby. Presný počet predplatiteľov nezverejňujú veľkí hráči (Netflix, HBO atď.) na trhu. Službu Voyo štart od novembra 2022 ponúka pre svojich zákazníkov aj DIGI TV.


Ak sa vám článok páčil, môžete mi darovať virtuálnu kávu a motivovať ma tak k ďalšej tvorbe:

Facebook: @stevobodor

Bình luận


bottom of page