top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Richard Dírer sa vyslovil, že Ľuboš Blaha nemá v jeho relácií miesto. Je to hrubá chyba

GLOSA | 2.7.2023 vysielala spravodajská televízia TA3 svoju tradičnú nedeľnú politickú reláciu V politike. Jej moderátor Richard Dírer sa na výčitku Roberta Kaliňáka na nepozvanie Ľuboša Blahu do relácie vyjadril celkom jasne.

"Ja som to už povedal minule, že pozvanie do relácie pre poslanca, ktorého meno sa nevyslovuje nie je aktuálne preto, lebo konšpirátori sa do televíznych politických relácií nepozývajú", ozrejmil Richard Dírer Robertovi Kaliňákovi.

Záznam z relácie V politike, TA3 | 2.7.2023


V časoch, kedy neexistovali sociálne siete by takýto argument mohol obstáť. Úlohou moderátora je totiž viesť nie inú, ako vecnú diskusiu. Dírerov argument by mohol obstáť aj v časoch, keby národ dokázal overovať informácie, neprijímal by ich bez kritiky a neboli by sme na Slovensku, kde sa stali konšpiračné plátky hlavným zdrojom informácií väčšiny obyvateľstva. Treba si uvedomiť, že Ľuboš Blaha je najväčšia hviezda tam, kde nemá žiadneho relevantného protivníka na internete.


V časoch aké prežívame teraz, je nevyhnutné Ľuboša Blahu pozvať do televíznej relácie. A dokonca nie len pozvať raz, ale pozývať ho pravidelne. Dostatočne sa na jeho návštevu pripraviť a v priamej televíznej debate ho konfrontovať s nezmyslami, ktoré hlása na sociálnych sieťach i na svojom ruskom Telegrame. Pýtať sa ho na riešenia, ktoré sa týkajú strategického vedenia štátu. A nie na filozofické témy, z ktorých sa dokáže vykrútiť. Nájsť otázky z ktorých bude pre voliča jasné, či krúžkovaním Ľuboša Blahu bude život na Slovensku lepší, prípadne aké konkrétne riešenia chce v rámci svojej politiky priniesť pre obyvateľstvo.


Pozitívne príklady existujú. Stačí si pripomenúť diskusiu na RTVS kedy sa stretli Alojz Hlina a Marián Kotleba. Alojz Hlina plnil úlohu moderátora (lebo moderátor žiaľ spal) a Kotlebu (v niekoľkých) televíznych reláciách argumentačne rozstrieľal.

Kotleba sa nezmohol na nič, len sa hlúpo usmieval. Kotlebu si tiež podal a s jeho hlúposťami ho konfrontoval Michal Kovačič v diskusnej relácii Na telo.

Moderátor púšťal Kotlebovi jeho vyjadrenia z Facebooku a videá z Youtube a pýtal sa ho jednoduché otázky a veľmi rázne sa dožadoval jasných a konkrétnych odpovedí. Práve s jasnými a konkrétnymi odpoveďami majú ľudia ako Kotleba, Blaha a spol. problém. Aj Kotlebov najvernejší volič sa musel cítiť trápne. (Práve tieto trapasy využil marketingovo schopnejší Mazurek a chytil sa šance založiť si vlastnú stranu)


Zbraňou konšpirátorov je podať komplikované témy jednoducho, bez konkrétnejších vysvetlení. Ľudia, ktorí majú povrchné informácie o téme im majú tendenciu uveriť najmä z dôvodu toho, že podajú reálne nesúvisiace udalosti ako súvisiace s patričnou sebadôverou. (Zápisník o konšpirátoroch tu.). U človeka, ktorý takýto "výklad" počúva sa vytvorí dojem, že na zdanlivo zložitú otázku existuje jednoduchá odpoveď a tým pádom aj riešenie je jednoduché. (Napríklad: Nezamestnanosť vyriešime tým, že zamestnáme aktuálne nezamestnaných a migrantov pošleme domov). Téma o ktorej sa na odbornej úrovni dá polemizovať a diskutovať dni, je zrazu opísaná spolu aj s riešením v jednej vete. Pre človeka, ktorý nikdy nezamestnával ani jedného zamestnanca a o téme nevie nič, toto príde ako veľmi dobré a jednoduché riešenie. (Mimochodom, príklad ktorý som spomenul s nezamestnanosťou má na Facebooku desaťtisícové zdieľania)


Nič pre konšpirátora dnes nie je jednoduchšie a príjemnejšie, ako ho nechať samého v prítomnosti klávesnice a konektivity a nepýtať sa ho vôbec na nič. On sám si nájde vďaka sociálnym sieťam svoje verné publikum, ktorému bude masírovať mozgy. Sám, bez schopného argumentačného protivníka. Ak je v správnej strane, veľa krúžkov ani nepotrebuje k tomu, aby sa dostal do parlamentu.


Vyjadrenie Richarda Dírera, že Blahu do diskusie nepozve je o to horšie, že on sám má na to, aby sa argumentačne voči Ľubošovi Blahovi postavil. Má na to dostatok rečníckych schopností, sebadôvery a dostatočne rázne vystupovanie. A dokonca si v spomínanej relácií pripravil aj zostrih hodný na konfrontáciu Ľuboša Blahu.


Záznam z relácie V politike, TA3 | 2.7.2023


Ďakujem za podporu ♥️ Š.

Facebook: @stevobodor

Comments


bottom of page