Aplikácia Telegram je bezplatná (ponúka aj predplatné) a cloudová(!) aplikácia, ktorá slúži na komunikáciu vo forme správ.
Keď vám niekto odporučí Telegram ako bezpečnú komunikačnú platformu, tak je to niečo podobné, ako pri návšteve firmy zazrieť nálepku “Dôveryhodná firma 20XY”. Svedčí to o technologickom analfabetizme. Telegram oslávi v tomto roku desiaty rok svojho vzniku. Už v prvom roku svojho spustenia mala aplikácia niekoľko desiatok tisíc aktívnych užívateľov. Dnes je to cez 700 miliónov denne.
Užívateľská základňa Telegramu - Vývoj. Zdroj: Wikipedia
Aplikácia vyzerala od svojho vzniku moderne a dokázala konkurovať vtedajším veľkým hráčom. Ponúkala uhladený dizajn a vyladenú efektívnu funkčnosť. Poskytovala virtuálne nálepky, ktoré ako prvá služba priniesla aj animované. To, čo sa chcelo užívateľom páčiť, to užívatelia Telegramu aj dostali. Telegram založili bratia Nikolaj a Pavel Durov, ktorí predtým zakladali úspešný ruský klon Facebooku, sociálnu sieť V Kontakte. V roku 2014 oznámili, že V Kontakte od nich prevzala ruská vláda. Bratia Durovci sa mali v roku 2014 odsťahovať z ruska a údajne pre ruskú vládu neboli viac žiadaní aj z dôvodu založenia Telegramu. Všetky tieto udalosti a ako akože spory, mohli ale prebehnúť aj “len, tak naoko”.
Aké sú fakty/klamstvá Telegramu:
šifrovanie Telegramu: nikto presne nevie ako funguje, nemá bezpečnostný audit, ako to má napríklad Threema a ostatné férové komunikátory
šifrovanie Telegramu: nie je štandardne/predvolene zapnuté v komunikátore
šifrovanie Telegramu: na serveri sú vaše dáta síce v šifrovanom tvare, ale Telegram k nim má plný prístup na základe kľúča. Kľúč môže mať aj tretia strana (štát, hackeri atď.)
o svojom šifrovaní/nešifrovaní Telegram niekoľkokrát verejne zavádzal, až klamal
vytvára META dáta(!) - meta dáta sú vyššia hodnota, ako prepis vašich telefónatov
chce od vás zoznam vašich kontaktov
Telegram mal byť založený podľa zakladateľov preto, aby sa vyhýbal korekciám či cenzúre zo strany autoritatívnych štátov. Avšak udalosti, ktoré sa stali po vypuknutí špeciálnej operácie ruska na území Ukrajiny - teda - po vojne; preukazujú, že Telegram je kamarátom ruských predstaviteľov. Vďaka Telegramu vykonali príslušníci ruskej polície razie na “nepriateľských” občanoch, ktorí sa proti vojne chystali protestovať. Z četov predstavitelia ruských špeciálnych jednotiek vedeli príliš veľa informácií, čo potvrdzuje vyššie uvedené slová: ku správam Telegramu sa môže pripojiť tretia strana! Dokázateľne má k tomu, aby zdieľala detaily o svojich užívateľoch včetne ich súkromných správ vytvorené všetky technické podmienky. Mnohým ruským disidentom boli kompromitované ich telegramové účty a použité proti nim v trestných prípadoch.
Ďalším faktorom, prečo Telegramu a ich tvorcom nemožno veriť ani jedno slovo je, že na svojej platforme pod zámienkou slobody slova umožňujú nekontrolované šírenie akýchkoľvek klamstiev. (Nie názorov, ale klamstiev.) Na túto platformu sa odsťahovali všetky dezinformačné stoky a svoje šialenstvá dezinformovanému a málo inteligentnému publiku servírujú priamo z tejto "slobodnej" platformy. To, že sa Telegram chystá na skupinovú distribúciu správ bolo jasné už okolo roku 2016-2017, kedy začal rozširovať skupinové čety a ponúkať broadcasting.
V časoch, keď sa spúšťal ruský Instagram, zakladatelia V Kontakte a Telegramu mali byť rozhnevaní. Avšak, ruským štátom spustená alternatíva k americkému Instagramu využívala ako jediný kanál na informovanie verejnosti práve Telegram. (Zaujímavé)
V januári 2021 po zmene Podmienok používania Whatsapp utrpel ťažkú ranu a zažil masívny odliv užívateľov. Podľa dát mnoho používateľov migrovalo z Watsapp-u práve na Telegram. Podľa odborníkov to ale, bola chyba. Ak používatelia hľadajú bezpečné útočisko, Telegram by mal byť poslednou voľbou. Telegram by vlastne nemal byť voľbou vôbec. Mnohí slovenskí politici ale v tomto období taktiež presedlali na Telegram, notifikácie chodili každú hodinu. To, že slovenskí politici zobrali ruský Telegram útokom ovplyvnilo aj to, že u nás Threema utržila na frak pre Kočnerove kauzy. (Tiež rok 2019)
(Písalo sa okrem iného, že slovenské štátne zložky a Europol prelomili šifru Threema. Čo by bol svetový unikát! Toho času som kontaktoval preto Threemu so žiadosťou o vyjadrenie ku kauze, či skutočne slovenské orgány prelomili šifru... Samozrejme, že vyšetrovatelia sa dostali k dátam prostredníctvom smartfónu a nie tak, že prelomili šifru. Šifra Threemy, ako i iné šifry prelomiteľné sú. Avšak, ich dešifrovanie (napríklad na strojoch NASA), by trvalo 60-70 rokov. Vyjadrenie Threemy som rozposlal všetkým redakciám a požiadal o opravu. Články boli opravené a viac sa už nepísalo, že šifra Threemy bola prelomená. Threema sa poďakovala, že aspoň niekto sa zo Slovenska ozval a opýtal sa aj dotknutú spoločnosť na jej názor - keď už teda jej šifra "bola prelomená". Aj tak sa dnes ľudia Threeme vyhýbajú pre vyššie uvedené, pričom ako jediná ponúka skutočne bezpečnú komunikáciu, ktorá môže byť narozdiel od Signal aj anonymná. Dôležité: nezbiera META dáta (nevyhnutná miera), avšak napríklad Signal, áno a ešte chce vaše telefónne číslo a kontakty.)
Telegram, bezpečný nie je. Nikdy ani nebol.
Ponúka príjemné grafické rozhranie, veselé animácie a pod zámienkou slobody šíri dezinformácie, pričom ruskému režimu slúži ako ploštica.
Ak chcete bezpečne komunikovať, použite Threemu. Je to jediná bezpečná platforma, ktorá nepotrebuje vaše telefónne číslo, nezbiera META dáta, je transparentná a je Švajčiarska.
Ak sa vám článok páčil, môžete mi darovať virtuálnu kávu a motivovať ma tak k ďalšej tvorbe:
Facebook: @stevobodor
Comments