V. ORBÁN = 18 TISÍC; P. MAGYAR = 157 TISÍC
Maďari analyzujú, čo môžu znamenať tieto čísla - ten obrovský rozdiel. Viac aj menej úspešný líder vianočného želania si toto číslo vysvetľujú po svojom, pričom to nemusí byť ukazovateľ, ktorému patrí status vážnosti v reálnych voľbách.
Z čisto marketingového hľadiska je počet lajkov len jedným z ukazovateľov, podľa ktorého vieme posudzovať online dosah, no určite to nie je nevyhnutne konečný dôkaz o politickej sile. (Iná vec je popularita.) V prípade Viktora Orbána a jeho protivníka môže byť rozdiel vo „Facebookovej“ výkonnosti spôsobený napríklad aj týmito faktormi:
VEKOVÉ ZLOŽENIE VOLIČOV
Fidesz historicky volia starší voliči, ktorí častejšie preferujú tradičné médiá (televízia, rádio, print) a na sociálnych sieťach nie sú až tak aktívni. Naproti tomu mladšie ročníky, ktoré môžu skôr priať opozičným stranám, sú na Facebooku (a všeobecne online) prítomné vo väčšej miere a prejavujú svoju podporu aj počtom lajkov. Základňa strany Fidesz si je vedomá toho, že svoje sympatie je nutné preukázať predovšetkým vo voľbách. A vtedy veľmi! Nemusia to byť nevyhnutne lajky na všeobecnú fotku. Síce som použitú fotku V. Orbánom nenašiel v žiadnej fotobanke, je možné, že je autorská niekoho z tímu V.O., avšak nie je na nej líder sám. Fotka a vianočné želanie Viktora Orbána s fotkou pri stromčeku by určite urobila iné čísla. (V roku 2021 napríklad 130 tisíc lajkov) Ale vykreovala by aj množstvo memečiek, čo mohlo byť aj faktorom pre výber takejto všeobecnej fotky.
ALGORITMUS FACEBOOKU
Dosah príspevkov na Facebooku ovplyvňuje množstvo faktorov: kedy bol príspevok zverejnený, ako je „atraktívny“, či naň reagovali užívatelia hneď v prvých minútach (P.M. je na Facebooku mimoriadne aktívny V.O. nie, správa sa čisto štátnicky.) A pozor: P. Magyar postol fotku so synmi, čo je väčším lákadlom pre lajky, ako fotka, ktorú použil tím Viktora Orbána.
Opozičný kandidát vynakladá podstatne viac úsilia na sociálne siete, pretože je to jeho hlavný mediálny komunikačný nástroj. A jeho príspevky sú málo upravované, teda autentické. Viktor Orbán a jeho tím majú iné preferencie a investujú čas i prostriedky do komunikačných kanálov, ktoré považujú za dôležitejšie pre svojich tradičných/skalných voličov. A to sú médiá štátne i "súkromné".
Z dlhodobého marketingového hľadiska preto nestačí pozerať iba na číslo lajkov. Je dôležité brať do úvahy, kto lajkuje (demografia, reálna možnosť voliť, miera zapojenia sa do diskusie a pod.), kedy lajkuje (sviatočné obdobie vs. predvolebné obdobie) a aká je následná aktivita (zdieľania, komentáre, reálne stretnutia).
Navyše, v kontexte reálnej voličskej základne – ktorá môže byť na Facebooku o čosi pasívnejšia – sa počet lajkov nemusí premietnuť do volebných výsledkov. (Nižšie sú pôvodné želania oboch lídrov.)
Chcete mať ďalšie blogy vždy po ruke?
Stačí sa zaregistrovať na odber e-mailom a o každom novom článku budete vedieť ako prví!
Podporte moju tvorbu a prispejte na ďalšie články:
IBAN: SK31 0900 0000 0052 1319 4120
(Názov účtu: Štefan Bodor – Granfox)
Sledujte ma aj na sociálnych sieťach:
Facebook: @stevo.bodor
Všetko na jednom mieste nájdete tu: Linktree
Vaša podpora mi umožňuje prinášať stále nové témy a inšpirácie. Ďakujem! 😊
Comments