top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Novinári nezvládajú informovanie o novom zákone o Slovenskej televízii a rozhlase

KOMENTÁR | To, čo včera (14.3.2024) predviedli novinári na tlačovej konferencii ministerky Martiny Šimkovičovej o novom zákone o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR) je neakceptovateľné. Zbytočný krik, prejavovanie emócií nemôže byť súčasťou novinárskej práce. Ešte horší je fakt, že nikto z médií do dnes neupozornil na nevhodné správanie sa novinárov v prípade témy o novom zákone STaR. Podobný štýl správania sa novinárov napríklad v Maďarsku nepostrehnete ani len náhodou. Poslednými mediálnymi výstupmi prihrávajú na smeč názorovým oponentom, pričom človeka z toho tábora takýmto štýlom nepresvedčia ani len jedného. Argumentačné a názormi vyvážené spravodajstvo na Slovensku zmizlo dávno pred rokmi. Každý výstup, ktorý sa týka Martiny Šimkovičovej je poznačený osobnými konfliktmi, krikom, hnevom a agresiou. Téma prerástla do osobného konfliktu, čo je neakceptovateľné a neprofesionálne.

O tom, ako novinári môžu za nástup dezinfoplátkov som písal už dávno, napríklad aj v týchto článkoch: Za intergalaktickú nedôveru v médiách a extrémnu čítanosť dezinformačných plátkov môžu novinári, Zodpovedné spravodajstvo: komentátori sú riziko pre médiá. A o tom, ako to môže na Slovensku vyzerať píšem tu: Štátne médiá: Maďari ukazujú, ako hlboko môže klesnúť Slovensko

Novinár musí chladnokrvne prinášať fakty, argumenty a konfrontovať ich s respondentom. Nie novinár má byť ten, kto stratí nervy, ale naopak, respondent.

Na Slovensku neexistuje médium, ktoré sa dá odporučiť ako profesionálne, nestranné, objektívne bez znakov tendenčných textov.

Nedá sa nevšimnúť si, že sa dnes nekriticky pozerá na éru Ľuboša Machaja, ktorý sa zvláštne a automaticky postavil do úlohy ochrancu verejnoprávnosti a slobody v RTVS. Bez kritiky sa obhajuje jeho pôsobenie tak, ako keby diváci, alebo zamestnanci s týmto riaditeľom niečo získali. Nikto nezískal nič a Ľuboš Machaj nepriniesol slobodu verejnoprávneho média, tá je na Slovensku iba mýtus.

Míňa sa európsky rozpočet a dodáva stará čínska kvalita, naďalej spojená s klientelizmom.

Len naivný človek si môže myslieť, že Slovenská televízia bola vôbec niekedy čo i len sekundu slobodné médium. S klientelizmom a napríklad absolútnym opovrhnutým správaním voči regionálnym redaktorom ani Ľuboš Machaj neurobil vôbec nič.


Facebook: @stevobodor

Ak sa vám moje články páčia, pozvite ma na kávu. 


Comments


bottom of page