top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Regionálni redaktori majú na Facebooku vyššie interakcie, ako ich materská televízia

Aj keď má facebooková stránka noviny.sk - spravodajstvo TV JOJ v čase písania tohoto článku 187 tisíc "Páči sa mi to" a 195 tisíc sledovateľov, v počte interakcií s čitateľmi stránka nie je žiadna raketa. Opakom sú profily regionálnych redaktorov. Facebooková funpage Vladimír Jurek TV JOJ má 33 tisíc sledovateľov, stránka Drahu Dobrovicsová TV JOJ až 72 sledovateľov, prípadne stránka Diana Pavlisová TV JOJ 24 tisíc sledovateľov. Napriek tomu, že počty sledovateľov sú nižšie ako spravodajstva TV JOJ, dosahujú niekoľkonásobne vyššie interakcie s používateľmi facebooku.

Reportáž "Pomník rómskeho hudobníka" na profile Vladimír Jurek TV JOJ lajkovalo 4,7 tisíc ľudí, pričom príspevok komentovalo tisíc ľudí a ďalej ho zdieľalo 758 užívateľov. Ten istý príspevok na stránke Novín TV JOJ lajkovalo 939 ľudí, komentovalo 797 a zdieľalo 161 čitateľov Facebooku. Nevieme zistiť, koľko čitateľov kliklo priamo na webe Noviny.sk na tento článok, stránka neudáva štatistiku o počte pozretí. Avšak vieme, že spomínanú reportáž videlo na stránke Vladimír Jurek TV JOJ 378 tisíc divákov. Čo je počet divákov, ktorí sledujú spravodajstvo TV JOJ v televízií. (plus mínus).


Bežným scrollovaním je možné zistiť, že funpage stránka novín TV JOJ dosahuje v mnohých prípadoch pri príspevkoch mizivé počty reakcií. Niektoré sú dokonca bez reakcií čitateľov.


Všetky vyššie spomínané profily regionálnych redaktorov prinášajú témy z regiónu. Bez šumivého a nepodstatného balastu. Tým, že mapujú terén spravodajsky vyzdvihnú to, čo si zaslúži pozornosť. Regiónu aj diváka. Tento fakt môže znamenať nádej toho, že diváci nepotrebujú klikbajtový článok k tomu, aby si pozreli spravodajský príspevok. Ale hodnotný obsah. Taktiež tieto údaje dávajú odpoveď na dnes (aj keď z môjho pohľadu) absolútne nelogickú otázku, či umelá inteligencia nahradí novinárov?! Ak si znova zadefinujeme pojem novinár, tak z tohto košiara logicky musia vypadnúť generátori obsahu, prepisovači a prekladači iných portálov a ostať len tí, čo vytvárajú pre diváka dobre konzumovateľný, hodnotný a autentický obsah. Na druhej strane tieto dáta vyzdvihujú aj ďalšiu problematiku - či je v správach (vrátane všetkých televízií) skutočne ten obsah, ktorý diváka zaujíma.

Dávam do pozornosti dávnejší prieskum spoločnosti Strossle, Aké témy píšu novinári a čo v skutočnosti chcú ľudia čítať? z ktorého z časti vyplýva, že redakcie už dávnejšie akoby zabudli na svojich čitateľov a články si píšu (asi) pre seba.


Ľudia sú zvedaví na to, čo sa deje v ich okolí, redakcie by mali posilniť správy z regiónu, ktoré sú viazané na meno regionálneho redaktora. Príbehy ľudí z regiónu sú ešte viac sledované, napríklad reportáž o štedrej večeri chudobnej dvojice na profile Vladimíra Jureka lajkovalo 6,2 tisíc ľudí, komentovalo 544, zdieľalo 406 a videlo 306 tisíc divákov.


Ide o jedinečnénú tému, nevygenerovateľnú od stola v bratislavskej redakcii a nenapíše ju ani umelá inteligencia. Napíše ju život a potom ten príbeh potrebuje redaktora v teréne, ktorý ho nájde a pre diváka spracuje. Ďalším dôkazom je reportáž "Honosný rómsky pohreb - pohrebný koč s koňmi doviezli do Prešova na troch kamiónoch pohreb rómskeho vajdu", ktorý má na Facebooku 1,9 mil. videní.


Tento stav môže ukazovať cestu, akým spôsobom sa vybrať v oblasti boja proti dezinformáciám. Regionálni reportéri nestratili dôveru, aj vďaka ich autentickosti. A ich reportáže ľudí zaujímajú

Dôležitou úlohou ostáva, ako tento benefit monetizovať. Vysoká popularita facebookových účtov regionálnych redaktorov je pozitívna vec. Avšak z toho, že reportáž o pomníku rómskeho hudobníka videlo 378 tisíc divákov, pohreb rómskeho vajdu 1,9 milióna divákov, nikto nemá priamy finančný benefit. Ani redakcia, ani regionálny redaktor z tejto sledovanosti nezarobili ani cent, pritom pre Facebook a jeho užívateľov (za svoje peniaze), vytvorili a odovzdali zadarmo užívateľsky zaujímavý obsah.Ak sa vám článok páčil, môžete mi darovať virtuálnu kávu a motivovať ma tak k ďalšej tvorbe:

Facebook: @stevobodorKommentare


bottom of page