top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Takto sa dá schudnúť 40 kíl

Z obdobia, kedy som mal 143,5 kíl nemám príliš veľa fotiek. Na video-konferencie som sa prihlasoval bez zapnutej kamery, keď to nebolo vyslovene prikázané mať ju zapnutú.

PRÍBEH | Keto diéta (ne)funguje! Bez cvičenia schudnete relatívne rýchlo. Neskôr priberiete presne raz toľko, koľko ste pomocou keto diéty “zhodili”. Prvýkrát to bolo 10 kíl, vrátilo sa 20. Potom to bolo schudnutých 20 kíl a vrátilo sa 40. Ako bonus aj cukrovka.


Prvých 15 kíl zišlo relatívne rýchlo a od 11. apríla nastúpilo silné, nekompromisné cvičenie. Každý deň. Rád by som napísal, že prvý týždeň bol najťažší. Lenže tých ťažkých týždňov bolo možno 6, možno 8, možno aj 10. 40 kíl sa podarilo schudnúť bez akejkoľvek chémie, prípravkov, injekcií či komerčných diét. Len prírodne a to zmenou stravy a cvičením pod dohľadom skúseného trénera. Cukor je na dnes stabilizovaný.


Motiváciou bolo zdravie, výzor a zvýšenie komfortu pohybu. A tiež katastrofálne zdravotníctvo na Slovensku spojené s neochotou lekárov liečiť novými metódami diabetes. Je to tu drahé, zastaralé, skorumpované a technologicky nevyspelé. Z čiech som prišiel stabilizovaný, na Slovensku ma stála liečba cukrovky trikrát toľko v peniazoch a +20 kíl navyše. Vďaka “výbornej” rady lekárky, ktorá medzi odpisovaním údajov z karty poistenca a scrolovaním na facebooku naordinovala zvýšenie dávok lieku. Navyše mi za 20 Eur chcela predať knihu, ktorú v Martinuse kúpite za 14 Eur.

Od zmeny životného štýlu som si nádejne sľuboval zlepšenie diabetu. Podarilo sa.

Toto som k misii číslo 1 potreboval:


1x Csaba Taliga Najklúčovejšia osoba celej chudnúcej operácie. Hlavný správca kalórií, sily, motivácie a silového aj kardio tréningu. Mať osobného trénera, nie sú luxusné maniere ako si to mnohí myslia. Vo fitnes centre to nie je o “nadrapovaní sa” s činkami. Vy nedvíhate závažia, ale pumpujete svaly. O správnej technike vás poučí zdatný a schopný tréner a riadi aj vašu životosprávu. Tréner je veľmi dôležitou osobou celej premeny a úspechu dosiahnutia cieľa. Musí vedieť správne motivovať a najmä odhadnúť presne fázu, kedy vás neustále ženie k lepším výkonom, ale zároveň vám neznechutí cvičenie a návštevu fitnescentra nabudúce. Csabi je presne ten človek, ktorý tú mieru spozná individuálne u každého. (Tiež je dôležitý fakt, že vás tréner už skoro ráno čaká vo fitku a vy radšej prídete, akoby ste mali hľadať zbytočné a neexistujúce výhovorky)


1x Kalorické Tabulky Veľmi dobrá aplikácia na stráženie kalórií. Ak si do nej začnete zapisovať denný príjem jedál zistíte, že odhad vášho denného kalorického príjmu bol chybný. V priehradke auta spontánne nájdený Mila keksík, na stole pár lentiliek u klienta, potom pozvanie na obed … A zrazu je prijatých kalórií dostatočný na tri dni, miesto jedného. Užitočná pomôcka.


Všetky notifikácie o zdraví, fyzických aktivitách a životných funkciách treba mať zapnuté. Hodinky odporúčam nosiť počas celého dňa, ideálne aj v noci. Nazhromaždia obrovské množstvo dát o životnom štýle a každý deň ich budú zobrazovať spolu aj so štatistikami, a premietať ich v aktuálnom čase a to s dopadom na vaše zdravie. Akonáhle si ich nasadíte na zápästie budú pracovať len pre vás. Výsledkom bude, že vás hodinky budú vyzývať k ďalším a ďalším výkonom. A nie len vyzývať, ale aj reálne posúvať. V rámci absolvovania tréningov a pohybu sa vypĺňajú takzvané kruhy. A keď ich už máte vyplnených 30 (to znamená 30 tvrdo odcvičených aktívnych dní), budete chcieť vyplniť aj 31., 32., 33. kruh a zaručene aj ďalšie kruhy v poradí. Okrem toho, že vás každé ráno motivujú novými a novými porovnávacími štatistikami a výzvami, dozviete sa aj veľa zaujímavých informácií o vašom tele a životnom štýle.


1x rodina Budete potrebovať rodinu, ktorá vašu premenu zoberie vážne, prijme ju a hoci aj čiastočne prispôsobí svoj jedálniček. Nie je možné v jeden deň dojesť plnenú kapustu zo včera a zároveň sa tešiť na čerstvo navarené halušky.

1x Odvaha a 1000000000x Pevná voľa Odvaha je potrebná prísť do fitnescentra, naskočiť na stroje, ktoré ste nikdy nepoužívali a zobrať do rúk náradie, ktoré ste v nich nikdy nedržali a to pred zrakmi už vyšportovaných ľudí. Mnohí z nich však prišli tiež v rozkysnutom a roztečenom stave. Nikto normálny sa smiať nebude. Neslobodno opustiť pevnú vôľu. Treba si dať do kalendára tréningy a ráno po prebudení zbytočne nepremýšľať nad tým, či sa chce, alebo nie. Lebo väčšinou sa nechce a kreatívny mozog vždy nájde dostatok výhovoriek, prečo práve dnes tréning vynechať. Pri z automatizovanom procese to ide jednoduchšie. Ideš a hotovo.


Najlepšou motiváciou je, keď vás ľudia na ulici zastavujú s otázkou, ako sa podarilo schudnúť?! Alebo dostenete SMS, či ste to fakt vy, čo kráčal po ulici … Mnohí majú veľa otázok. A s niektorými som sa o pár dní po rozhovore stretol vo fitnes centre.


Facebook: @stevobodor

Comments


bottom of page