top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Tipy na zaujímavé aplikácie #1

Veľakrát sa stretávame s rôznymi článkami techwebov, ktoré sprostredkovávajú svojim čitateľom tipy na zaujímavé aplikácie v prostredí iOS, či Android. A na prvom mieste nachádzame ako tip, nepochopiteľne, aplikáciu Facebook. Tak, toto nebude ten typ blogu. Pozrite sa, ktoré aplikácie považujem za naozaj zaujímavé. Aplikácie sú universal, nájdete ich správnu verziu aj pre vaše PC, či váš Android smartfón.


Prehliadačov v prostredí Mac OS X a iOS som vyskúšal niekoľko. Ako správny applista som dlho používal Safari, avšak pre absenciu doplnkov nie je vždy vyhovujúce. Chrome spotrebováva príliš veľa pamäte a najväčšiu časť z nej potrebuje k tomu, aby vás špehoval. Edge je postavený na Chromiu, čiže jeho využitie je postačujúce, avšak tiež je to žrút pamäte i batérie a Microsoft ho v poslednom období prepcháva zbytočnými funkciami, ktoré ho neadekvátne zväčšujú. Opera je dobrá, ale stále má svoje muchy, predovšetkým estetické. A potom je tu Brave! Postavený na Chromiu s dôrazom pre súkromie a funkčnosť. Tým, že je poháňaný Chromiom si do neho môžete vsunúť rôzne doplnky z obchodu Chrome. Esteticky je vydarený, funkčný, stabilný a výkonovo veľmi vyladený. Pamäť zariadenia využíva optimálne, nestane sa že vám ju zbytočne zaplní. Má vstavaný AdBlock a stránkam zabraňuje zbytočnému zbieraniu údajov. Odklikáva otravné okná Cookies. Je to taký menší nepriateľ Google a Facebook sledovačov. Je dostupný pre všetky platformy a dokáže sa medzi vašimi zariadeniami synchronizovať a to dokonca šifrovane. Je plne prispôsobený pre procesory Apple Silicon.


Aplikácie pre zobrazenie počasia ponúka niekoľko desiatok ak nie stoviek každá platforma. Avšak, tým čím sa líši Weather on The Way je, že si dokážete pozrieť počasie v čase vášho plánovania cesty. Ak vás napríklad čaká cesta z Košíc do Prahy a viete, že sa pohnete o ôsmej ráno, tak si tieto parametre zadáte do aplikácie Weather On The Way a tá vám zobrazí počasie, ktoré vás reálne bude čakať na ceste. Aplikácia je vhodná pri plánovaní cesty nad 100 kilometrov a najmä v zimných mesiacoch výborne poslúži. Pracuje aj s Apple Car Play.#3 Cheatsheet (iba iOS)

Z času na čas sa stáva, že potrebujete mať nejaký údaj, myšlienku, výrok, alebo informáciu vždy na očiach. Práve k tomu slúži Cheatsheet. Vďaka widgetu ktorým aplikácia disponuje, si viete zobraziť potrebné informácie vždy na displeji vášho smartfónu. Môže to byť číslo rezervácie, dôležitý dátum, prípadne PIN, ktorý si potrebujete vryť do pamäte.Nejde o novú aplikáciu, bola založená v roku 2009 a je moja veľmi obľúbená. Vďaka tomu, že ju používajú skutoční cestovatelia a nie je úplne masovo rozšírená (ako Google mapy so pseudo-odborníkmi na recenzie hotelov a podnikov), ponúka veľmi relevantné recenzie o podnikoch a tiež tipy na zaujímavé miesta i podniky. Heslo Wifi kaviarne zaručene nájdete v komentároch od užívateľa, ktorý kávoval pred vami. Vždy keď prídem na nejaké neznáme miesto, používam Foursquare pre výber kaviarní, barov či reštaurácií. Je rozdelená podľa dňa, čiže viete hľadať podniky podľa druhu stravovania, ale aj podľa sekvencie dňa. Môžete si nechať poradiť miesta v ktorom sú skvelé raňajky, obed, alebo večera. Súčasťou Foursquare je aj aplikácia Swarm, ktorá umožňuje používateľom zdieľať svoje miesta so svojimi priateľmi a vytvárať zoznamy o svojich skúsenostiach v tejto sieti. Zároveň má aj kontext sociálnej hry. Cez Swarm sa čekneke do podniku v ktorom sa aktuálne nachádzate a pri niekoľkých návštevách sa viete stať virtuálnym starostom daného miesta. V rámci čekinov dostávate body a zároveň si vytvárate virtuálnu mapu svojho "bytia" na Zemi. Po niekoľkých rokoch používania (v mojom prípade 11 rokov), sa vytvorí rozmanitá interaktívna mapa. Swarm sa vám pripomenie aj na konci kalendárneho roka a ukáže vám, kde všade ste počas roka boli a koľko ste precestovali. A v prípade večera - kedy vymetáte bar za barom, tak vám odporučí skončiť a presunúť sa do hotela. Zaujímavosť: Stevea Wozniaka mám v priateľoch (a niektoré moje zápisy aj lajkoval:-)) na Swarme a keď priletel na Slovensko čekol sa na letisku v Bratislave. Tip pre jojkárov (redakcia v Bratislave), že Wozi je na Slovensku bol odo mňa, Orangeu som preto pokazil prekvapenie :-)


Túto aplikáciu, alebo jej podobnú, by mali používať všetci. Ide o výkonného správcu hesiel. Aplikácia beží naprieč všetkými platformami a jej úlohou je manažovať vaše heslá, pričom si stačí pamäť len jedno hlavné heslo. Poskytuje integráciu pre prehliadače to znamená, že dokáže za vás vyplniť heslá, ktoré ste si nastavili, alebo vygenerovali. Pomôže vám aj s tvorbou bezpečných hesiel. Dôvodom, prečo by ste mali používať práve 1Password je, že ide o v tejto oblasti skúsenú firmu. V súčasnej dobe pracuje na novom type služby, kedy bude dochádzať ku generovaniu a overovaniu hesiel prostredníctvom kryptografie, akú poznáme napríklad pri platbách Apple Pay a pomocou využitia biometrie. 1Password vám ukryje aj poznámky, fotky, údaje kreditných kariet, prípadne poznámky. Nie je zadarmo. Avšak, tak ako si platíte operátorovi za to že vám poskytuje internet, tak je potrebné mať k pripojeniu ďalšie podporné služby, aby ste v kyberpriestore ostali v bezpečí. Aj na svoju fyzickú peňaženku si dávate (zrejme) pozor.

Ak sa vám článok páčil, môžete mi darovať virtuálnu kávu a motivovať ma tak k ďalšej tvorbe:

Facebook: @stevobodorCommenti


bottom of page