top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Koľko nás stojí mentálna retardácia občanov?

Slovenská sporiteľňa už skôr začala blokovať niektoré odchádzajúce platby z účtu. Tie, ktoré systém vyhodnotí, že môžu byť rizikové, zablokuje a podrží ich v rozpracovanom režime. Následne zavoláte na infolinku banky a operátora presvedčíte o tom, že nie ste mentálne retardovaný a pri plnom vedomí odosielate finančné prostriedky na číslo účtu, ktoré ste slobodne definovali a natypovali. Len dodáte, že nejde o kúpu „akcií“ Slovnaftu, ktoré "odporučil" Martin Nikodým na reklame cez Facebook a žiaden "finančný agent“ sa vám cez TeamViewer nešprtá v účte.

 

Tento systém Slovenskej sporiteľne musel niekto navrhnúť, vyvinúť a implementovať. Uviesť do praxe si to vyžadovalo minimálne vyškoliť zamestnancov, spísať k nemu manuály, postupy, otázky a odpovede. Potom vstúpili do hry test, ostrá prevádzka a vystrašení ľudia, ktorým systém začal blokovať platby. Tí potom volajú do banky, čakajú na preplnenej infolinke, aby následne potvrdili svoj už pred tým deklarovaný úmysel prostredníctvom Georga – že si naozaj teda želajú previesť finančné prostriedky zo svojho účtu, na účet iný. Tu vidieť ďalšie náklady na operátorov, na telefonické hovory a s najväčšou pravdepodobnosťou aj zvýšené náklady na upokojujúce lieky pre pracovníkov infolinky banky. Tisíce človekohodín roboty.

 

Nie je (mne) známe, či aj iné banky majú podobne zaužívaný ochranný systém, ale s najväčšou pravdepodobnosťou áno. Banka sa snaží ochrániť peniaze klientov a zrejme na to vynakladá aj abnormálne vysoké finančné prostriedky, ktoré by inak mohli byť investované do vývoja inovatívnych technológií. Na jej zvýšené náklady na ochranu mentálne retardovaných občanov sa skladajú všetci klienti banky a tí sa potom „vďaka“ hlupákom ocitnú v minulom storočí, keď je potrebné slovne potvrdiť už skôr zadefinovanú platbu prostredníctvom aplikácie, ktorej vývoj mohol stáť „xmilión“ peňazí.

Inšpiráciou k napísaniu tohto blogu je aktuálny prípad kamaráta, ktorého Slovenská sporiteľňa odstrihla od financií na dovolenke v Egypte. Vykonával bežné prevody, kedy "ťuk", prišla blokácia na účte, pre "podozrivé platby".

Ide o druhú podobnú blokáciu na jeho účte, preto by si človek pomyslel, že keď ku blokácií došlo prvýkrát, tak si snáď banka "poznačila", že nejde o mentálne retardovaného jedinca. Zrejme tento úkon bude treba v budúcnosti čestne prehlásiť, inak bude ľudstvo trpieť pre debilnú časť obyvateľstva. A snáď nedopustíme, aby sa vývoj kvôli mentálne retardovaným indivíduám zastavil.

Máme k dispozícií inteligentnú a inovatívnu aplikáciu internet banking-u, ale my sme sa pre mentálne retardovaných občanov ocitli znova v minulom storočí, keď napriek vyspelej technológií musíme telefonicky znova definovať náš úmysel previesť financie.


Nesúhlasím s tým, aby sme ľudí, ktorí odošlú peniaze hocikde na základe klamlivej reklamy na Facebooku a nechajú si cez TeamViewer šprtať v účte nazývali "oklamaní". Sú to jednoducho mentálne retardovaní. Stavím sa, že to je tá časť populácie ktorá tvrdí, že má zdravý sedliacky rozum, vysokú školu života a z kresla v obývačke odhalí najväčšie svetové sprisahanie farma firiem, Billa Gatesa, Sorosa a liberálov. Články ktoré rozoberajú príbehy o podobných podvodoch stavajú "oklamaných" ľudí do rolí obetí, ktorí nie sú technicky zdatní. Ale podvodníka do svojho kompu cez TeamViewer vedeli pustiť, však?! (A občas zazdieľať nejakú tú praudu ...).


Pokojne sa pripravte. Bude to len horšie. Internet je vynález, ktorý sa v globálnom meradle rozšíril medzi ľudí po celom svete najrýchlejšie zo všetkých vynálezov.

K tejto technológii školy poskytli návod len ako ho "zapnúť" na počítači. Ale nenaučili pracovať so "svetom", ktorý sa zobrazuje na monitore.

O tom nehovoriac, že ľuďom na Slovensku z pomedzi všetkých krajín Európskej únie chýba kritické myslenie, nedokážu overovať informácie, čítajú a veria bludom, konšpiračným teóriám a dezinfoplátkom. Z výsledkov PISA testov sa zas dozvedáme, že žiaci nedokážu porozumieť písanému textu.V krajine, v ktorej je problém zaplatiť kartou vložili do ústavy článok o práve na hotovosť, pretože mentálna úroveň ľudí nedokázala spracovať myšlienku digitálneho eura. V krajine, ktorej hlavné úlohy roky suplujú neziskovky (školákov aj seniorov učia porozumieť nástrahám internetu, vydávajú príručky o návody o tom, ako sa vyhnúť podvodom na internete atď.), sa práve stali úhlavní nepriatelia štátu číslo jeden. V krajine, ktorá najviac podľahla dezinfoplátkom, prestali podporovať projekty zamerané na kritické myslenie a ešte k tomu Facebook zrušil stránku, ktorá sa chystala nadviazať na starší projekt a ďalej vyvracať hoaxy, dezinformácie a upozorňovať na podvody.


Slovami klasika, "dobre bude". Mňa by však predsa len zaujímalo, aké náklady vznikajú spoločnosti za to, že štát svojich obyvateľov nedokáže pripraviť na fungovanie v modernom svete.


Facebook: @stevobodor

Ak sa vám moje články páčia, pozvite ma na kávu. Comments


bottom of page