top of page
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Threads
  • TikTok
  • YouTube
  • Instagram
  • RSS

Markizácke levy sa odklonili od EKO projektov: Sú EKO projekty len módnym trendom?

Jama Levova je podnikateľská reality šou, ktorú vysielala televízia Markíza. Šou ponúka odvážnym a ambicióznym ľuďom s výnimočným podnikateľským nápadom, vynálezcom a autorom revolučných myšlienok jedinečnú šancu získať významnú finančnú investíciu do ich originálnych projektov. Účastníci šou predstavia svoj nápad, alebo existujúci biznis piatim ostrieľaným investorom.


V rámci podnikateľských plánov sa do samotnej šou dostanú tie najatraktívnejšie, pretože relácia má kasting. Trendovými nápadmi by sa to malo len tak hemžiť. Aj tými modernými - EKO nápadmi.

Koľko EKO nápadov však získalo v šou reálnu investíciu?

Marcel Zumrík, nadšený chovateľ gekónov žiadal od investorov stotisíc Eur, pričom za túto investíciu ponúkol dvadsaťpäť percent podielu svojej spoločnosti. Biznis model je jednoduchý. Chov cvrčkov pre účely potravinárskej výroby, cieľom je výroba cvrčej múky z ktorej jedno kilo stojí medzi sedemdesiat až osemdesiat Eur. Ide o zdravú formu potravy, obsahuje 60% bielkovín a označuje sa ako jedlo budúcnosti, vďaka nutričnej hodnote a z dôvodu, že výroba málo zaťažuje planétu. Proteín z hmyzu sa investorom páčil. Kalkulácia v peniazoch však už nie. Prečo by ľudia mali kupovať tak drahú bielkovinu, keď kilo kuracieho stojí štyri Eurá?


Počet investorov: 0


Flipky je projekt zameraný na udržateľnú módu a aktívny životný štýl. Produkty Flipky sú vyrábané na Slovensku. Dbajú na dobré pracovné podmienky a kvalitnú výrobu. Používajú recyklované a prírodné látky, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu. Ich oblečenie je viacúčelové a obojstranné (z toho pramení názov: študentom, keď sa na internáte nechce prať, tak si spodky len “flipnú” - obrátia. Flipky) Toto, musí byť predsa absolútny fantastický super-sen, každého ekoinvestora! Ale nie je, pri pohľade na čísla. Športové podprsenky sa predávajú za 42 Eur pri výrobnej cene 19 Eur. Výrobné náklady na šatky sú 7 Eur a predávajú sa za 22 Eur. Toto už znie fajn. Ale potom sa ozval Igor Rattaj.


Počet investorov: 0


Cyber Society je alternatívna a udržateľná značka oblečenia. Všetky ich oblečenia sú vyrobené v EÚ z organických a etických materiálov vysokej kvality. Ich dizajny sú originálne a nápadité. Až extravagantné.


Počet investorov: 0


Projekt BeeHiveMonitoring.com je zameraný na ekologické včelárenie. Ich cieľom je vybudovať systém ekologického včelárenia bez používania chémie. V súčasnosti sa starajú o stovky včelích rodín. Každú z nich monitorujú pomocou najmodernejších technológií. Tieto technológie sú špeciálne navrhnuté tak, aby včelárom zjednodušili prácu. Včelár tak získa prehľad o zdraví a kvalite svojich včelstiev. Vďaka tejto technológii nie sú potrebné zásahy, ktoré by včely zbytočne vyrušovali. Technológie, ktoré používajú, sú 100% biologické a neškodné pre včely.


Počet investorov: 0


MôjTrh je online trh, ktorý podporuje lokálnych slovenských farmárov a výrobcov. Cieľom projektu je priniesť spotrebiteľom kvalitné a férové produkty, ktoré sú rovnako dostupné ako zahraničné produkty v reťazcoch. Veria, že na Slovensku sa produkuje dostatočné množstvo potravín, ktoré môžu byť ponúkané spotrebiteľom. Väčšina ich ponuky je ručne zberaná a v BIO kvalite. Majiteľka platformy od investorov pýtala osemstotisíc Eur výmenou za osem percent spoločnosti. Ako to býva pri udržateľných projektoch zvykom, myšlienka je perfektná. Akurát, projekt sa zrúti vtedy, ak sa siahne po kalkulačke.


Počet investorov: 0


Projekt WakiVaky.eu je výrobná firma s environmentálnym a sociálnym rozmerom. Vyrábajú originálne kožené a textilné produkty pre osobnú potrebu, alebo pre firmy. Všetky dizajny produktov boli vyvinuté vo WakiVaky. Cieľom tohto projektu je znížiť negatívny dopad textilného priemyslu na životné prostredie. Produkty sú vyrobené recykláciou, alebo upcykláciou. Zakladateľka Dominika Podolanová žiadala dvestotisíc Eur za desať percent spoločnosti. Príbeh a misia sú pekné ale náklady na výrobu tvoria štyridsať percent. Matematika nevychádza, výsledok zhrnul Igor Kolla.


Počet investorov: 0


Záver

Všetky projekty, ktoré sa prezentovali ako maximálne eko-friendly, skončili v Jame Levovej bez podpory. V deviatich epizódach televíznej šou Jama Levova na Markíze sa objavilo niekoľko projektov, ktoré sa zaoberali recykláciou, upcykláciou a udržateľnosťou. Napriek ich inovatívnym a ekologickým prístupom sa žiadnemu z nich nepodarilo získať podporu od investorov. Investorom išlo predovšetkým o ekonomickú výnosnosť a zdá sa, že tieto projekty nevyhovovali ich kritériám pre investície. Otázne je, či sa dva svety "eko-friendly udržateľnosti" a výkonnosti investície vôbec niekedy dokážu stretnúť.


Facebook: @stevobodor

Môžete ma pozvať na kávu, ďakujem. ♥️ Š.


Commentaires


bottom of page